Haber

İsviçre’nin Milli Günü Ankara Büyükelçiliği’nde Kutlandı

İSVİÇRE’nin Milli Günü, Ankara’daki İsviçre Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi Jean Daniel Ruch’un ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Ankara’daki diplomatik temsilciler ve çok sayıda davetli katıldı. Tören iki ülke milli marşlarının okunmasıyla başladı. Bakan Yardımcısı Bozay, resepsiyonda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İsviçre halkının İsviçre Milli Günü münasebetiyle tebrik etti.

‘Türkiye-İSVİÇRE İLİŞKİLERİ BİZİM İÇİN ÖZEL BİR ANLAM TAŞIYOR’

İsviçre-Türkiye ilişkilerinin tarihi bir arka plana dayandığını vurgulayan Bozay, “Türkiye-İsviçre bağlarının bizim için ayrı bir anlamı var. İsviçre, Türk tarihinin birçok değerli kilometre taşlarına ev sahipliği yapıyor. Çünkü bu şehir, uzun yıllar süren güçlü bir konferansa ev sahipliği yaptı. 8 ay “Bu yıl Lozan Barış Antlaşması’nın ve Cumhuriyetimizin 100. yılını gururla kutluyoruz. Şu anda Türkiye’de bine yakın İsviçre şirketi faaliyet gösteriyor. Önümüzdeki dönemde bu sayının istikrarlı bir şekilde artmasını temenni ediyoruz.” dedi.

AB Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Arabuluculuk Dostları Grubu eşbaşkanları olarak Türkiye ve İsviçre’nin arabuluculuk çalışmalarında doğal ortak olduklarını kaydeden Bozay, “İkili bağları daha da güçlü tutmak istiyoruz. Çeşitli konularda emsal vizyonlarımız var. uluslararası ve bölgesel sorunlar.” .

Büyükelçi Ruch da Lozan Barış Antlaşması’nın önemine değinerek, antlaşmanın imzalandığı tarihte İsviçre Konfederasyonu Başkanı olan Carl Scheurer’in konuklara yaptığı konuşmayı okudu.

Bozay ve Ruch, Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılı münasebetiyle elçilik bahçesine fidan dikti.

Büyükelçi Ruch ise dikilen fidanla ilgili olarak, “Bu yılın başlarında Türkiye ve Suriye’yi vuran korkunç depremin tüm kurbanlarının ruhu, bu ağacı dikerken hiç şüphe yok ki bizlerle olacak.”

cankaya-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu