Haber

Dünya Tesettür Günü münasebetiyle ABD’de düzenlenen online konferanslar

Dünya Başörtüsü Günü münasebetiyle YENİ ABD’de online konferanslar düzenlendi.

1 Şubat Dünya Başörtüsü Günü münasebetiyle worldhijabday.com web sitesi tarafından farklı ülkelerden katılımcıların yer aldığı bir konferans serisi düzenlendi.

Dünya Başörtüsü Günü organizasyonunun kurucu lideri Nazma Khan açılış konuşmasında, “Başörtüsünün bir bez parçasından çok direnişin, gücün ve güzelliğin simgesi olduğuna inanıyoruz. önyargı ve bağnazlığı kırarak daha katılımcı bir dünya inşa edebiliriz.” şeklinde konuştu.

Dünya Başörtüsü Günü organizasyonunun kurulduğu günden bu yana dünyanın dört bir yanından aldığı destekle büyüdüğünü belirten Khan, “Dünyadaki anlayış, saygı ve bir arada yaşama rolümüz için çalışmaya devam edeceğiz.” sözünü kullandı.

Başörtüsü konusunda farklı oturumların yapıldığı konferans dizisi sosyal medya platformlarından canlı olarak yayınlandı.

Dünya Tesettür Günü

ABD’de yaşayan Bangladeş asıllı Nazma Khan, başörtüsü taktığı için eğitiminde ve günlük hayatında yaşadığı zorluklara dikkat çekmek için 2013 yılında Dünya Başörtüsü Günü etkinliğini başlatmıştı.

Khan’ın girişimiyle her yıl 1 Şubat’ta düzenlenen Dünya Başörtüsü Günü etkinlikleri başörtülü Müslüman kadınlar ve gayrimüslimler arasında hoşgörü ve anlayışı güçlendirmeyi amaçlıyor.

Dünya Başörtüsü Günü için dünyanın 45 ülkesinde 70’ten fazla gönüllü organizatör var.

ABD’nin New York şehri, 10 yıl önce Dünya Başörtüsü Günü’nü tanıyan ilk şehirlerden biri olarak yerini aldı.

kurtun-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu