Ekonomi

Devlet memuru ve emekli memurun sözleşme süreci başlıyor

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon emekli memuru ilgilendiren sözleşme süreci Ağustos ayı boyunca devam edecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapılacak ilk toplantının açılışını Bakan Vedat Işıkhan yapacak.

11 hizmet kolundaki memur konfederasyonları genel başkanları ve yetkili sendika temsilcilerinin konuşmalarıyla devam edecek olan toplantı, müzakerelerde izlenecek takvimi belirleyecek.

Ağustos ayı boyunca devam edecek müzakerelerde Memur-Sen, yetkili konfederasyon olarak memur ve emekli memurları temsil edecek. Görüşmeler kapsamında öncelikle hizmet kollarının talepleri görüşülecek. Burada tarafların anlaşmasının ardından genel olarak memurlar ve emekli memurlara ilişkin talepler görüşülecek.

Geçtiğimiz hafta 7’nci Dönem Toplu İş Sözleşmesi taleplerini açıklayan Memur-Sen, 2024 yılı için üçer aylık devir prestijiyle ilk çeyrekte yüzde 35, ikinci çeyrekte yüzde 10, üçüncü çeyrekte yüzde 15’in yüzde 10’a yükseleceğini belirtti. ve dördüncü çeyrekte yüzde. 10 zam istedi, 2025 yılı için ise altı aylık devir prestijiyle refah payı dahil ilk altı ayda yüzde 25, ikinci altı ayda yüzde 15 zam istedi.

haberkeskin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu