Haber

Çubuk Belediyesi kurutma tesisi kurdu

Çubuk Belediyesi, Ankara Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla ilçenin sebze ve meyvelerini kurutarak katma değeri artırmak amacıyla kurutma tesisi kurdu.

Tesiste sarımsak, elma, armut, kiraz, pancar, maydanoz, nane gibi birçok ürünün kurutularak katma değerinin artırılması hedefleniyor.

Yıl içinde hasat edilen sarımsaklar, Sarımsak Projesi kapsamında kurulan ve yılın dört mevsimi, iklim koşullarından bağımsız, hijyenik bir ortamda üretime devam etmeyi hedefleyen kurutma tesisinde kurutulmaktadır.

İlçedeki girişimci ve üreticilere örnek olmak için çalıştıklarını belirten proje koordinatörü Emel Demiröz, şunları söyledi:

“Hazırladığımız proje kapsamında sarımsak yetiştiriyoruz. Yetiştirdiğimiz sarımsağı hem turşu tesisinde kullanıyoruz hem de kurduğumuz tesiste kurutuyoruz. Ankara Kalkınma Ajansı Burada çalışan kadınlarımız ile birlikte sarımsağı önce ıslatıyoruz daha sonra kabuklarını soyup dilimliyoruz.Kurutma cihazında kuruttuktan sonra işletmemize gelenlere hediye ediyoruz.Daha Fazla Elmalarımızı,Armutlarımızı kurutuyoruz, Çubuk’ta yetiştirdiğimiz pancar, vişne, nane, maydanoz, portakal ve ayvaları tesisimiz halka açık olduğu için vatandaşlarımıza gösteriyor, öğretiyor, tattırıyor ve ikram ediyoruz. istedikleri zaman projelerle ne yapacaklarını ve bununla nasıl gelir elde edeceklerini öğretiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu