Haber

Almanya’da tutuklama emri bulunan 674 aşırı sağcı aranıyor

Almanya’da haklarında tutuklama kararı bulunan 674 sağcının arandığı açıklandı.

İçişleri Bakanlığı’nın Sol Parti’nin soru kağıdına verdiği cevaba dayandırdığı Taz gazetesinin haberinde, tutuklama kararı sayısının 915 olduğu ancak başka ayrı yakalama kararları olduğu için aranan kişi sayısının 674 olduğu belirtildi. birden fazla kişi için.

İçişleri Bakanlığı’nın yanıtında, 30 Eylül prestijindeki tutuklama kararlarından 33’ünün “siyasi saikli suçlar” olduğu, 151’inin ise anayasaya aykırı kanunların kullanılması gibi “aşırı sağ saikli suçlar”la ilgili olduğu belirtildi. halkın sembolleri veya kışkırtması. Bunun dışında kalanların ise isimleri suçlara bulaşan çok sağcılar olduğu kaydedildi.

Haberde aranan aşırı sağcılardan 57’sinin silahlı kuvvetlerde görev yaptığı ve silah kullanmayı bilen kişiler olduğu vurgulandı.

Arananlardan 14’ünün Polonya’da, 9’unun Avusturya’da, 9’unun İsviçre’de ve 8’inin Romanya’da olduğu paylaşıldı.

Soru önergesini sunan Sol Parti Bundestag üyesi Martina Renner, polise daha fazla baskı yapılması çağrısında bulunarak, “Açık tutuklama emirlerinin çokluğu, aşırı sağcı şiddetin günlük bir tehdit olduğunu gösteriyor” dedi. sözünü kullandı.

Aşırı sağcıların sayısı 33 bini geçti

Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın (BfV) Haziran başında kamuoyuna açıklanan 2021 raporunda, Almanya’da 13 bin 500’ü “şiddetli” olmak üzere yaklaşık 33 bin 900 aşırı sağcı olduğu belirtildi.

Raporda aşırı sağın 2020’ye göre yüzde 1,8 arttığı belirtilirken, bu sayı istatistiklerin tutulduğundan bu yana en yüksek rakam oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu