Haber

TÜİK: Ocak’ta yıllık enflasyon yüzde 57,6

TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerine göre Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 57,6 oldu. ENAG ise yıllık enflasyonun yüzde 121,6 olduğunu açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Ocak ayı enflasyon verilerini kamuoyu ile paylaştı.

TÜİK’in açıkladığı bilgiye göre Ocak ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) geçen yılın aynı ayına göre yüzde 57,6 arttı. TÜİK, TÜFE’deki aylık artışın yüzde 6,6 olduğunu açıkladı. TÜİK, bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana kümenin %24,24 ile giyim ve ayakkabı olduğunu, bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla artış gösteren ana kümenin ise %77,22 ile sağlık olduğunu açıkladı. .

TÜİK verilerine göre Türkiye’de enflasyon geçen yıl Ekim ayında %85,51 ile zirveye ulaştı. Aralık ayında enflasyon yüzde 64’e düşmüştü.

TÜİK verilerine göre üretici fiyat endeksi bir önceki ayın aynı dönemine göre yüzde 4,15 arttı. Üretici fiyat endeksinde yıllık bazda yüzde 86,46’lık artış gerçekleşti.

ENAG: Enflasyon yüzde 121,6

Bağımsız ekonomistlerden oluşan ENAG, kendi hesaplamalarına göre Ocak ayında yıllık enflasyonun yüzde 121,6 olduğunu açıkladı. ENAG, ENAGgroup Tüketici Fiyat Endeksi’nin (E-TÜFE) Ocak ayında yüzde 9,26 arttığını açıkladı.

DW/ BÖ, AK

haber-musabeyli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu