Haber

Sırbistan, Yunanistan’a yardım için ekip gönderdi

Batı Balkan ülkesi Sırbistan, orman yangınlarıyla mücadele eden Yunanistan’ın yardımına itfaiye ve sağlık ekibi gönderdi.

Ülke genelinden 36 itfaiyeci, 2 sağlık personeli, 14 itfaiye aracı ve 1 ambulans Sırbistan’ın Niş kentinden Yunanistan’a hareket etti.

Acil Durumlar Dairesi Başkanı Luka Causic, ekiplerin Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis arasındaki anlaşma doğrultusunda ve Sırbistan İçişleri Bakanı Bratislav Gasiç’in talimatıyla yola çıktığını belirtti.

Sırp ekiplerinin Yunanistan’da en çok ihtiyaç duyulan bölgeye gönderildiğini belirten Causic, “Gittikleri her yerde çok iyi iş çıkardılar. Ekipman ve teçhizatları da oldukça iyi.” söz konusu.

Bu arada, Rodos Adası’nda bir hafta önce başlayan orman yangınının kontrolsüz bir şekilde yayılmaya devam etmesi üzerine 22 Temmuz’da bölgeden 19 bin kişinin tahliye edildiği bildirildi.

Yunanistan İklim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu tahliye operasyonunun ülkede bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük tahliye operasyonu olduğu” belirtildi.

Başlangıçta adanın dağlık iç kesimlerinde söndürülen yangınlar, şiddetli rüzgar, yüksek sıcaklık ve kuru havanın etkisiyle lüks otellerin bulunduğu kıyı kesimlerine de sıçradı.

eleskirt-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu