Ekonomi

Kremlin: ABD şartları sağlarsa anlaşmaya geri döneriz

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Peskov, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Rusya’nın Karadeniz Tahıl Anlaşması’na dönmesi halinde Washington’un Rusya’dan gıda ihracatını sağlamak için her şeyi yapacağına ilişkin açıklamasını değerlendirdi.

ABD’nin isterse Hububat Anlaşması’nın Rusya kısmının yerine getirilmesini sağlayabileceğine işaret eden Peskov, “Düşüneceklerine dair söz vermesinler, yapsınlar. derhal yeniden yasalaşsın.” sözünü kullandı.

Amerikalıların bu alanda herhangi bir güvenlik sağlamak zorunda olmadığına işaret eden Peskov, Tahıl Anlaşması çerçevesinde güvenliğin Amerikalılar olmadan sağlandığını vurguladı.

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM), Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Peskov, süresi dolan anlaşmayla ilgili olarak 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Tahıl Koridoru Anlaşması fiilen sona erdi, durduruldu. İlgili koşullar yerine gelir gelmez Rusya derhal tahıl anlaşmasına geri dönecektir. Rusya ile ilgili anlaşmanın bir kısmı yerine getirilmedi.” görüşünü paylaştı.

savsatajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu