Sağlık

Egzamayı önlemenin 10 yolu

İSTANBUL (İGFA) – Egzamanın ilk belirtilerinin kırmızı ve şiş bir taban üzerinde çok sayıda su dolu kabarcıklar olduğuna ve bunların hızla açılıp sulanıp kabuklanmalarına dikkat çekildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, “Sonraki dönemde çok hafif kızarık bir yüzeyde kepek ve kabuklanma gözlenirken, kronik yani ileri dönemde deri kalınlaşarak kepek belirginleşir; yarıklar, çatlaklar ve kanamalar da gelişebilir. Hastalığın nedenine bağlı olarak farklı dönemlerde ilerleyebilmekte ve her dönemde kaşıntı oluşabilmektedir.

Dr. Salman, egzama tedavisinde kullanılan ilaçların mutlaka hekime bildirilmesi gerektiğini kaydetti.

Dr. Sal egzamayı önlemenin 10 yolunu anlattı:

  1. Tedavide yapılacak en değerli şey; Sebebi belirlemek ve bu ajanla mümkün olduğunca temastan kaçınmak. Tamamen uzak kalabilmek bazen sorun olabiliyor.
  2. Su ve sabunla uzun süreli temas, cildin doğal koruyucu tabakasının kaybına neden olur. Bu nedenle ellerin sabun yerine kokusuz ve renksiz, cildin PH’ına uygun bir temizleyici ile temizlenmesi daha uygundur.
  3. Elleri sıcak veya soğuk su yerine ılık suyla yıkamak daha iyidir.
  4. Nemlendiriciler, özellikle uzun süreli formlarında, cildin kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olabilir.
  5. İş yaparken halkaları çıkarmak, halkaların altında biriken tahriş edici maddeleri pürüzlendirir.
  6. Temizlik, bulaşık ve çocuk bakımı için yardımcı takviyeler veya bulaşık ve çamaşır makineleri kullanılmalıdır. Eldivenlerin kısa süreli profilaktik kullanımı değerlidir. Uzun süre eldiven kullanımının terlemeyi artırabileceği unutulmamalıdır. Eldiven içerisine pamuklu eldiven giyilmesi uygundur. Pudralı eldivenler klinik bulguları kötüleştirebileceğinden kullanıma uygun değildir. Saçları şampuanlarken kısa süreli eldiven takmak zayıf tahriş edici maddelerin cilt üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır.
  7. Tuvalet temizliği gibi uygulamalarda ellerin deterjanla teması kesilmelidir.
  8. Domates, portakal ve limon gibi maddelerle doğrudan el temasından kaçınılmalıdır.
  9. Saç boyama sırasında olası alerjenlerden kaçınmak ve korunmak değerlidir.
  10. Mesleki egzama düşünülürse kısa süreli meslek değişikliği, kalıcı bir sorun varsa hekimlerin önerisi ile meslek değişikliği gündeme getirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu